Nasz profile

S. Biel SJ, K. Biel SJ – Kobiety. Między miłością a zdradą

Książki

S. Biel SJ, K. Biel SJ – Kobiety. Między miłością a zdradą

S. Biel SJ, K. Biel SJ – Kobiety. Między miłością a zdradą

Wydawnictwo WAM 2012
Ocena 4/5

Kobiety w Biblii pełnią znaczącą rolę. Dla tych, którzy chcieliby się czegoś więcej o nich dowiedzieć, polecić można książkę Kobiety. Między miłością a zdradą.

Książka opisuje i analizuje życie dwudziestu dwóch kobiet, o których wiadomości czerpie z Biblii, zwłaszcza ze Starego Testamentu. Każda z historii poszerzona jest o kontekst historyczny i kulturowy, co pomaga zrozumieć niejednokrotnie trudne decyzje, z jakimi musiały się zmierzyć bohaterki historii. Wiele z nich pamiętamy i kojarzymy z lekcji religii: Ewę, Dalilę (tę od Samsona), Esterę czy Judytę wojującą. Są jednak i takie, które osobom nie studiującym Pisma Świętego wydadzą się nieznane: Debora, Abigail, Izebel… Na podstawie tych historii poznajemy tożsamość kobiety i jej role w społeczeństwie: żony, matki, kochanki, córki…

Prócz historii w omawianej lekturze sporą (i zapewne najcenniejszą w intencji autorów) część zajmują pytania do medytacji. Po każdym z rozdziałów, a nawet i w ich trakcie powinniśmy poddać się refleksji nad przeczytanymi fragmentami. Jednakże być może kierowanie książki do każdej kobiety nie dla wszystkich czytelników wyda się dobrym pomysłem. Niektóre z pytań bowiem są infantylne lub zbyt ogólne, by pobudzić do refleksji. Da się również wyczuć męski punkt widzenia w niektórych historiach i choć autorzy starają się analizować sferę emocjonalną kobiet, czasem nie dochodzą do sedna problemu.

Cenne natomiast są cytaty z wielu źródeł, za pomocą których historie te wydają się pełniejsze, dobrze omówione. Z perspektywy czytelnika więc plusem są poszczególne historie, minusem – medytacje im towarzyszące. Tym samym opisywana pozycja lepiej spełnia funkcję poznawczą, słabiej wypadając w inspirowaniu. Nie mniej jest to dobra pozycja, zwłaszcza dla starszych czytelniczek – sam materiał bowiem sprawia, iż więcej jest mowy o kobietach-matkach i żonach – tymże czytelniczkom polecam Kobiety. Między miłością a zdradą najbardziej.

 

Doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego, z zamiłowania naukowiec i pasjonat języka polskiego. Z zawodu redaktor i korektor. W latach 2010-2014 związana z Wydawnictwem Region. Swoją pracę doktorską poświęca "Dowcipowi językowemu w tekstach polskiego kabaretu z lat 2000-2013". Pracuje w Biurze Prasowym Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Mediator prowadzący rozmowy w duchu Porozumienia Bez Przemocy (NVC), metody komunikacji Marshalla Rosenberga. Uwielbia egzotyczne herbaty, kawę (koniecznie z mlekiem!) i zagraniczne seriale.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Książki

Na górę