Nasz profile

Terry Pratchett, Stephen Briggs – Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do „Niucha”

Książki

Terry Pratchett, Stephen Briggs – Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do „Niucha”

Terry Pratchett, Stephen Briggs – Żółw przypomniany. Przewodnik po Świecie Dysku uaktualniony aż do „Niucha”

Prószyński i S-ka, Warszawa 2013
Ocena: 3/5

 

Książka ta jest kolejną, zaktualizowaną edycją przewodnika po Świecie Dysku Terrego Pratchetta. Ma kompozycję słownika – nazwy ułożone są od A do Ż w dwóch kolumnach, występują skróty oraz odniesienia do innych terminów.

Styl opisu haseł nie jest jednak encyklopedyczny, lecz nawiązuje do charakterystycznego stylu Świata Dysku. Gdzieniegdzie pojawiają się szkicowe, czarno-białe, nawiązujące do haseł ilustracje. Przewodnik został wzbogacony dodatkami, które znalazły się też w poprzednich przewodnikach (np. wywiad z Terrym Pratchettem czy opis dyskowej gry Okalecz pana Cebulę). Jego skład jest przejrzysty, hasła są łatwe do znalezienia i przyjemne w czytaniu.
Świat Dysku to wielowątkowy, obszerny i fascynujący cykl utworów z niezliczoną ilością miejsc, bohaterów i zdarzeń, do których narrator niejednokrotnie odwołuje. Nic dziwnego zatem, jeśli czytelnik, zapomniawszy kto jest kim i co jest czym, zechce sięgnąć do poręcznego słownika po Świecie Dysku, jakim jest Żółw przypomniany. I niestety tylko do takiego użytkowania nadaje się ta książka. Polecałabym ją zatem tylko zagorzałym fanom pratchettowskiej fantastyki, którzy czują potrzebę przypominania sobie i zapamiętywania wszystkich szczegółów tego magicznego świata. Pozostałym czytelnikom, tym znającym już trochę Pratchetta i tym zupełnie nowym, polecam sięgnąć po prostu po kolejną część ze Świata Dysku.

Fragmenty:
Dwukwiat. Pierwszy turysta na dysku. Początkowo był niskim, łysym i chudym człowieczkiem, ale szybko nabrał ciała, choć nie włosów, dzięki solidnej ankhmorporskiej kuchni. Miał sztuczne zęby i nosił okulary, przez co wielu mieszkańców Dysku uznawało, że ma czworo oczu (oba te wynalazki stały się później bardzo popularne w Ankh-Morpork). Przypłynął z BES PELARGIC, ważnego portu morskiego IMPERIUM AGATEJSKIEGO na KONTYNENCIE PRZECIWWAGI, gdzie pracował jako urzędnik. (…) [KM, BF, CC]
Dolly. Dziewczyna pracująca w kuchni Niewidocznego Uniwersytetu. [MD]
(KAPITALIKI wskazują, że dane słowo jest tematem odrębnego, pełniejszego hasła. Skróty w nawiasach kwadratowych oznaczają książki, w których pojawia się dane hasło).

 

Redakcja Pod Prąd

Magazyn "płyń POD PRĄD” jest ogólnopolskim bezpłatnym kwartalnikiem studenckim z corocznym numerem specjalnym - STARTER dla studentów pierwszego roku. Magazyn trafia w potrzeby studentów używając różnorodnych form, takich jak: reportaże z ważnych wydarzeń na uczelniach; wywiady ze studentami, psychologami, profesorami, ciekawymi ludźmi; prezentacje kół naukowych; porady dotyczące zachowania się w różnych sytuacjach w życiu studenckim. „płyń POD PRĄD” dotyka ważnych tematów w życiu społecznym studenta, takich jak nauka, wartości oraz relacje międzyludzkie. Chcesz do nas pisać? Napisz! redakcja(at)podprad.pl Chcesz by objąć patronatem wydarzenie studenckie? Napisz do Marty! Marta Chelińska mchelinska(at)hotmail.com Kontakt do naczelnej - Katarzyny Michałowskiej: naczelna(at).podprad.pl

Komentarze

Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także Książki

Na górę