Mity i prawdy
Wiemy, że uprawianie sportu kształtuje sylwetkę, wyrabia kondycję i wpływa zbawiennie na nasze zdrowie. Jednak z uprawianiem różnych rodzajów aktywności fizycznej łączy się wiele mitów.
Mit 1 – intensywny trening = natychmiastowe chudnięcie
Fałsz. Utrata wagi po intensywnym treningu spowodowana jest tylko i wyłącznie utratą wody. Prawdziwego spadku wagi możemy oczekiwać dopiero po dłuższym czasie regularnych ćwiczeń. Najlepiej połączonych z racjonalnym odżywianiem.
Mit 2 – siłownia lepsza dla kształtowania sylwetki niż aerobik
Prawda. Wprawdzie na zajęciach z aerobiku można spalić bardzo dużo kalorii, poprawić samopoczucie i kondycję, to właśnie ćwiczenia na siłowni pozwalają pięknie wyrzeźbić sylwetkę. Za najbardziej skuteczne uznawane są: body building oraz trening cardio (rowerek, bieżnia, stepper).
Mit 3 – dzięki siłowni można schudnąć bez diety
Fałsz. Niestety nie ma tak lekko – żeby schudnąć trzeba zmienić nawyki żywieniowe. Chyba nikt nie spodziewa się, że po wizycie w siłowni może zjeść tłustą pizzę, miseczkę lodów śmietankowych z polewą czekoladową i schudnąć.
Mit 4 – dzięki odpowiednim ćwiczeniom można powiększyć biust
Fałsz. Nie można powiększyć sobie biustu poprzez ćwiczenia. Jednak systematycznie wykonywane ćwiczenia wzmacniające mięśnie klatki piersiowej pozwalają wpływać na mięśnie podtrzymujące biust i przez to poprawić jego kształt.
Mit 5 – idealne ramiona to kilka godzin ćwiczeń dziennie
Fałsz. Pięknie wyrzeźbione ramiona bez grama tłuszczu można osiągnąć ćwicząc 3 razy w tygodniu (około 1,5 godziny) w tym co najmniej pół godziny powinny zająć ćwiczenia cardio. Nie spodziewajmy się jednak cudów. Nasze ramiona nabiorą idealnego kształtu dopiero po jakichś 3 miesiącach. Na pocieszenie – znacznie wcześniej poprawi się wygląd nóg i brzucha.
Mit 6 – brzuszki to idealny sposób na spalenie tłuszczu na brzuchu
Fałsz. Brzuszki nie pozwalają na spalenie tłuszczu, rozwijają jednak muskulaturę brzucha.
Mit 7 – trening siłowy hamuje wzrost u młodych ludzi
Prawda. Dotyczy to jednak tylko nieprawidłowo prowadzonego treningu. Zbyt dużo ćwiczeń obciążających kręgosłup (np. ze sztangą) może być przyczyną uszkodzeń kręgosłupa, stawów kolanowych i biodrowych, które u młodych ludzi nie są jeszcze dobrze wykształcone. Ćwiczenia dobrane indywidualnie, wykonywane pod opieką instruktora, przynoszą same korzyści.
Mit 8 – można chudnąć i nadal ważyć tyle samo
Prawda. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, kiedy wskaźnik wagi nawet nie drgnie, a ubrania robią się coraz luźniejsze. To częste w przydatku treningu budującego mięśnie – one w końcu też mają swoją wagę. Najlepiej jest oceniać swoje wyniki poprzez starą garderobę. Jeśli robi się coraz luźniejsza – trening daje efekty.
Mit 9 – na siłowni trzeba pić napoje izotoniczne
Fałsz. To przykazanie wmawiane nam przez producentów tychże napojów. Napoje izotoniczne uzupełniają niedobór węglowodanów i elektrolitów, ale przydają się tylko podczas bardzo intensywnego wysiłku fizycznego przy wysokim tętnie (np. bieg w maratonie). Przy umiarkowanym wysiłku mogą nawet powodować tycie.
Mit 10 – intensywne ćwiczenia mogą szkodzić sercu
Prawda i fałsz. Każde źle dobrane ćwiczenia szkodzą. W wyborze treningu powinien pomóc nam instruktor – powinien dobrać go do naszego wieku, kondycji, zdrowia.
Mit 11 – można ćwiczyć i nie schudnąć
Prawda. Centymetry tracimy jedynie wtedy, kiedy ćwiczymy przy odpowiednim tętnie. Podczas ćwiczeń nasz puls powinien utrzymywać się na poziomie 60 – 70 proc. tętna maksymalnego (aby je obliczyć, odejmij swój wiek od 220). Osoby bardziej wytrenowane powinny zbliżać się do górnej granicy (dla 20-latków wynosi ona 140, dla 30-latków: 133), a mniej zaprawieni – do dolnej (odpowiednio: 120, 114).
