Nasz profile

Wyluzuj i rozluźnij się

Poradniki

Wyluzuj i rozluźnij się

Wyluzuj i rozluźnij się

Stretching jest ciągle niedocenianą formą aktywności. Z uwagi na charakter wykonywanych ćwiczeń, panuje przekonanie, że jest to forma ruchu przeznaczona dla osób nie lubiących wysiłku o średniej czy wysokiej intensywności, nie lubiących się męczyć lub też dla osób nie radzących sobie z innymi formami ruchu.

Nic bardziej mylnego. Czym w ogóle jest stretching? Czy warto zaprzątać sobie nim głowę? Dla kogo jest przeznaczony? A przede wszystkim, jakie korzyści płyną z takich ćwiczeń?

Stretching polega na stopniowym i ostrożnym rozciąganiu mięśni. Stosowanie odpowiedniej techniki i zasad rozciągania ma zwiększyć efektywność oraz zapewnić bezpieczeństwo w trakcie wykonywania ćwiczeń i po ich zakończeniu.

Trening

Każda forma treningu, niewygodna pozycja ciała utrzymywana przez dłuższy okres czasu oraz stres mogą spowodować różny stopień zesztywnienia lub skrócenia mięśni, co wywołuje ból. Zwłaszcza prostowniki (mięśnie odpowiedzialne za prostowanie np. tułowia, ręki) mają tendencję do szybkiego sztywnienia i twardnienia. Stretching jest formą ćwiczenia dla każdego, niezależenie od wieku i płci. Zarówno osoby zajmujące się sportem wyczynowo, jak i amatorsko powinny włączyć stretching do swojego treningu, jako jego integralną część. Obojętnie czy trenujesz w siłowni, na sali, jeździsz rowerem czy na rolkach – nie zapominaj o stretchingu. Nawet jeśli aktywność ruchowa nie jest twoją domeną i nie lubisz się ruszać i pocić – ROZCIĄGAJ SIĘ. Rozciągaj się tym bardziej. Napięte i bolące mięśnie potrafią uprzykrzyć życie.

Zastosowanie

Stretching ma zastosowanie w profilaktyce oraz leczeniu dolegliwości bólowych i urazów narządu ruchu. Zmniejsza ryzyko tychże urazów. Zapobiega bólom. Pozwala zmniejszyć częstość zmian przeciążeniowych i uszkodzeń np: łokcia tenisisty, ścięgna Achillesa czy choćby urazów stawów barkowych. Pomocny w leczeniu bólów krzyża, szyi i obręczy barkowej. Można go równie dobrze stosować tylko doraźnie. Na bieżąco likwidować dyskomfort czy sztywność w określonym miejscu ciała. Rozciągając mięśnie, dotleniasz je, odżywiasz i relaksujesz. W wyniku tych ćwiczeń zwiększa się zakres ruchu w stawach, co sprawia, że stawy lepiej pracują, a wykonujemy obszerniejsze ruchy w dodatku bez dolegliwości bólowych. Zwiększa się precyzja ruchów i ich dynamika. Zmianie ulega również cała sylwetka ciała. Łatwiej przychodzi nam prostowanie się i utrzymanie takiego stanu przez dłuższy okres czasu bez uczucia dyskomfortu. I podobnie, jak w przypadku każdej innej formy aktywności ruchowej, wyzwalają się endorfiny odpowiedzialne za dobry humor. Dzięki temu mamy poczucie dobrze wykonanej pracy, efektywnego spędzenia czasu i wzmożonego przypływu energii.

Technika

Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i efektywności ćwiczeń tego rodzaju ma prawidłowa technika ich wykonania. W przeciwnym razie przyniosą one więcej strat niż korzyści. Wprawdzie stretching jest formą ćwiczeń bez wieku, jednak ćwiczenia te powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości ćwiczących. Nic nie przynosi efektów, jeśli nie opiera się na systematyczności. Gorąco zachęcam do wpisania ćwiczeń tego rodzaju do swojego rozkładu dnia. Wystarczy 10-15 minut, aby zadbać o swoje mięśnie, samopoczucie i resztę dnia. Stretching to nie tylko wymyślne pozycje. Poniżej przedstawiono kilka prostych i skutecznych ćwiczeń, które mogą być wykonywane gdziekolwiek.

Komentarze

Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także Poradniki

Na górę